Takmer desať rokov po jadrovej havárii vo Fukušime v Japonsku vedci z University of Georgia zistili, že populácie voľne žijúcich živočíchov sú bohaté v oblastiach bez ľudského života.

Voľne žijúce živočíchy vo Fukušime prekvitajú

Fotoaparátová štúdia uverejnená v časopise Journal of Frontiers in Ecology and the Environment uvádza, že na viac ako 267 000 fotografiách z divočiny bolo zaznamenaných viac ako 20 druhov vrátane diviakov, japonských zajacov, makakov, bažantov, líšky a psov mývalových – príbuzných líšky – v rôznych oblastiach krajiny.

„Naše výsledky sú prvým dôkazom toho, že v evakuačnej zóne vo Fukušime je dnes veľa druhov voľne žijúcich živočíchov, a to napriek prítomnosti rádiologickej kontaminácie,“ uviedol biológ James Beasley.


zvieratá vo Fukušime

zdroj: SoraNews24

Počet niektorých druhov zvierat sa po evakuácii ľudí zvýšil

Najmä druhy, ktoré často prichádzajú do konfliktov s ľuďmi, boli zachytené na snímkach v evakuačnej zóne. „To naznačuje, že počet týchto druhov sa po evakuácii ľudí zvýšil,” hovorí Beasley.

Fotografické údaje boli získané zo 106 kamerových pracovísk z troch zón: ľudia evakuovaní z dôvodu najvyššej úrovne kontaminácie; ľudia evakuovaní v dôsledku strednej úrovne kontaminácie; a oblasť, kde ľudia mohli zostať v dôsledku žiadnej alebo veľmi nízkej úrovne žiarenia v prostredí.

Kamery zachytili viac ako 46 000 snímok diviakov počas 120 dní. Viac ako 26 000 z týchto snímok bolo urobených v neobývanej oblasti v porovnaní s približne 13 000 v obmedzených a 7 000 v obývaných zónach.

Výsledky štúdie naznačujú, že vzor aktivity väčšiny druhov je v súlade s ich známou históriou alebo správaním.

Pomôcť životnému prostrediu sa snažíme aj my prostredníctvom projektu The Re:Boot Hub. Podporiť nás, našu planétu, životné prostredie, no zároveň získať kvalitné, dizajnové, kožené výrobky, môžete TU.