Mathieu Flamini nikdy nežil typický život skvele zarábajúceho profesionálneho futbalistu.

Životný štýl futbalového playboya ho nelákal

Mal 24 rokov, keď podpísal s AC Miláno zmluvu, ktorá mu zaručovala príjem, o akom sa jeho rovesníkom ani nesnívalo. Prišiel do hviezdneho tímu, v ktorom hrávali Paolo Maldini, Andrea Pirlo či Ronaldinho. V svojej tretej sezóne v Miláne získal Scudetto. Bolo to naposledy, čo sa podarilo taliansky titul získať inému tímu ako Juventus Turín.

Autá, drahé oblečenie, nočný život. Flamini sa vyhýbal typickému životnému štýlu hviezdnych futbalistov. Krátko po príchode do Milána spoluzaložil spoločnosť GFBiochemicals. Spoločnosť zameranú na produkciu ekologických rozpúšťadiel a detergentov. Svoju pozornosť sústrediť na “zelené podnikanie”, na rozdiel od spoluhráčov ako Ronaldinho či Pato, ktorí si užívali “životný štýl playboyov”.

„Moja rodina pochádza z veľmi malej dedinky stratenej v horách Korziky,” opisoval Flamini pre Telegraph začiatky svojho vzťahu k prírode. „V zime tam žije iba 80 ľudí. Keď pochádzaš z takéhoto miesta, je ťažké nemať vzťah k prírode. Od skorého veku som cítil, že som s prírodou spojený.”

Viac športovcov musí začať využívať svoj vplyv

Vyrastal v Marseille a už v tom období ho začínali trápiť zmeny týkajúce sa zhoršenia kvality životného prostredia. „Vyrastajúc pri mori som bol vystavený mnohým svetovým problémom, ako napríklad plasty v mori. Mal som možnosť vidieť, že nejdeme správnym smerom. Rozhodol som sa využiť svoju pozíciu športovca, aby som naštartoval zmenu.”

Flamini tvrdí, že viac športovcov musí začať využívať sféru svojho vplyvu na zvýšenie informovanosti o dôležitých otázkach, ako je udržateľnosť. Často zdôrazňuje termín “social responsibility”, zodpovednosti, ktorú majú futbalisti voči spoločnosti.

zdroj: twitter Mathieu Flamini

Mesut Ozil, spoluhráč, ktorého spoznal počas spoločného pôsobenia v Arsenale Londýn, je naladený podobne eco-friendly ako Flamini. Spoločne založili vegánsku značku kozmetiky. Podľa Flaminiho slov nejde o zarábanie peňazí. Prioritou je šíriť eco-friendly myšlienky, pretože profesionálni hráči futbalu majú veľký dosah a môžu pozitívnym spôsobom naštartovať mladú generáciu.

„Ako futbalisti máme masívny dosah v rámci sociálnych sietí. Máme social responsibility, zodpovednosť voči spoločnosti. Musíme to využiť, aby sme dokázali naštartovať zmenu pozitívnym smerom. Našou úlohou je využiť náš vplyv, aby sme dokázali pozitívne vplývať. Okamžite nezmeníme svet, no každý môže mať vplyv na svoju vlastnú komunitu tým, že robí malé veci. Keď sa to dá všetko dohromady, môžeme spraviť veľké zmeny.”

35-ročný Flamini si uvedomuje, že zmena životného prostredia nepríde za jednu noc. No zlepšovanie stavu našej prírody prirovnal k výkonnosti futbalistov. Eco-friendly prístup pridáva percentá k zlepšeniu prírody, rovnako ako správna strava, dostatok spánku či kvalitný pitný režim pridá percentá k výkonnosti futbalistu.

„V dnešnej dobe nestačí byť len športovec alebo futbalista, prečo sa nestať výzvou pre ostatných? To znamená, že sa musíte postaviť za svoje presvedčenie, postaviť sa za dôsledky a využívať svoju platformu na zvýšenie povedomia o zmene. Myslím, že to chce viac športovcov, je to budúcnosť,” uzatvára Flamini.

Inšpiratívne. Ako hovorí Flamini, pomôcť môže každý aj maličkými zmenami v svojom prístupe. Keď sa to globálne zosumarizuje, môžu byť z toho veľké pozitívne zmeny. Aj my chceme prispieť projektom The Re:Boot Hub, ktorý sa snaží životné prostredie zbaviť starých kopačiek a premeniť ich na kvalitné a štýlové kožené výrobky. Prehľad produktov nájdete TU.