Oficiálne koronavírus prepukol v Číne v závere roka 2019. Najnovšie odborníci prišli s prekvapujúcimi zisteniami, ktoré naznačujú, že Covid-19 „úradoval“ v Číne už vlani v lete.

Koronavírus v Číne už v lete 2019?

Zvýšená premávka v okolí nemocníc v oblasti čínskeho Wu-chanu bola pozorovaná od augusta 2019. Harvardskí vedci tvrdia, že satelitné snímky ukazujú výrazný nárast premávky v okolí piatich nemocníc v oblasti Wu-chanu.

Dopravný nárast sa časovo zhoduje s nárastom online vyhľadávaní termínov ako „kašeľ“ či „hnačka“. Oficiálne sa predpokladá, že vírus prepukol v Číne niekedy v novembri. Úrady z Číny informovali WHO o prípadoch zápalov pľúc s neznámou príčinou až 31. decembra 2019.

Vedci preskúmali komerčné satelitné údaje spred piatich nemocníc vo Wu-chane a porovnali údaje z konca leta a jesene 2018 s rovnakým obdobím roku 2019. V jednom prípade vedci spočítali 171 áut zaparkovaných v jednej z najväčších nemocníc Tianyou v októbri 2018.

Satelitné údaje z rovnakého obdobia v roku 2019 ukázali 285 vozidiel na rovnakom mieste, čo predstavuje nárast o 67%. Zdá sa, že v rovnakom čase sa objavil prudký nárast pri vyhľadávaní slov súvisiacich s príznakmi koronavírusu na čínskom vyhľadávacom nástroji Baidu online.

zdroj: aljazeera.com

Nikdy sa nedozvieme, kde a kedy sa Covid-19 objavil

Nové zistenia neboli získané priamym dôkazom, ale zo štúdie satelitných snímok a vyhľadávacích výrazov na internete, ktoré naznačujú, že vyhľadávanie príznakov na internete boli vo Wu-chane na vzostupe už koncom leta / začiatkom jesene.

Odpoveď poskytne iba ďalší výskum vírusu Covid-19, tak u zvierat, ako aj u ľudí, hoci je možné, že nikdy nebudeme presne vedieť, kde a kedy sa objavil.

Je dôležité uvedomiť si, že každý z nás má zodpovednosť za svoje správanie, svoje rozhodnutia a svoj prístup k oblastiam ako je životné prostredie. Je dôvod domnievať sa, že aj koronavírus má pôvod v nezodpovednom prístupe človeka k zvieratám, prírode a životnému prostrediu.

Pomôcť životnému prostrediu sa snažíme aj my prostredníctvom projektu The Re:Boot Hub. Podporiť nás, našu planétu, životné prostredie, no zároveň získať kvalitné, dizajnové, recyklované kožené výrobky, môžete TU.