BBC Sport sa rozhodlo v spolupráci so Sport Positive Summit spraviť svoju vlastnú štúdiu toho, ktorý z dvadsiatky tímov anglickej futbalovej Premier League je najviac Social Responsibility, resp. najohľaduplnejší k životnému prostrediu. 

Štyri kluby Premier League získali plné hodnotenie

V svojej štúdii sa BBC zameralo na osem hlavných kritérií – čistá energia, energetická efektívnosť, udržateľná doprava, redukcia plastov, odpadový manažment, využívanie vody, rastlinné potravinové možnosti a komunikácia či zapojenie do boja za lepšie životné prostredie.

Kluby dostali jeden bod, ak sa na ich štadiónoch, tréningových plochách a kanceláriách uskutočňovali v daných kategóriách vhodné iniciatívy a pol boda, ak sa v danej oblasti pripravovali plány, no ešte neboli finálne realizované. Plné hodnotenie, teda 8 bodov, získali štyri kluby Premier League – Arsenal Londýn, Manchester City, Manchester United a Tottenham Hotspur.

Futbalové veľkokluby chcú ísť príkladom

Arsenal Londýn prešiel na obnoviteľný zdroj elektriny v roku 2017 a vyhlasuje, že je prvým futbalovým klubom v Európe, ktorý inštaloval batériový systém na uchovanie energie, ktorý dokáže poskytnúť elektrinu pre 60-tisícový Emirates Stadium počas celého 90-minútového zápasu.
Emirates Stadium

zdroj: pinterest.com

Tottenham Hotspur inštaloval tzv. “zelenú strechu” z kvitnútich rastlín na svojom tréningovom centre, aby účinne zachytával a využíval dažďovú vodu.

Manchester United tvrdí, že znížil svoje ročné uhlíkové emisie o 2 000 ton – ekvivalent uhlíkových emisií vyprodukovaných 400 domácnosťami ročne.

Manchester City vytvoril vo svojej akadémii strediská pre zvieratá z voľnej prírody, žijú v nich napríklad mole, motýle či netopiere, zároveň poskytujú hniezda pre vtáky.

Prevádzkový riaditeľ Arsenalu Hywel Sloman pre BBC Sport: „Mali by sme robiť správne veci, konať správnym spôsobom a byť príkladom. To sú naše hodnoty od roku 1886 a sú to naše hodnoty vo všetkom, čo robíme. Myslím, že je to veľmi dôležité. Sú tu stovky miliónov ľudí po celom svete, ktorí hľadia na to, čo každý deň robíme. Ak môžeme byť príkladom v tejto oblasti, myslím, že je to výborná vec.”

Popredné futbalové kluby majú skutočne obrovský vplyv a ich konanie sledujú milióny fanúšikov. Preto aj keď sa inšpiruje čo i len zlomok z ich, pre našu planétu a životné prostredie to bude veľmi dobré. Rovnako aj my sa snažíme ísť správnou cestou a pridať sa na “zelenú” stranu. Ponúkame vám kvalitné a pekné kožené doplnky vyrobené 100 % z recyklovaného materiálu – starých kožených kopačiek. Ich ponuku si môžete pozrieť TU. Ďalší dôkaz, že aj futbal môže životnému prostrediu pomáhať.