Bolo celkom zrejmé, že je len otázka času, kedy sa niečo takéto stane, tvrdí popredný biológ Thomas Lovejoy.

Bola otázka času, kedy sa stane niečo takéto

Popredný americký vedec, označovaný za “krstného otca biodiverzity”, uviedol, že nezákonný obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a pretrvávajúce a nadmerné zásahy človeka do prírody viedli k vzniku pandémie koronavírusu.

Thomas Lovejoy, ktorý v roku 1980 zaviedol pojem “biologická diverzita” vyhlásil, že vedci každoročne objavujú dva až štyri nové vírusy, ktoré sa objavujú v dôsledku zásahov človeka do prírody a ktorýkoľvek z nich má potenciál premeniť na pandémiu.

„Je celkom zrejmé, že bolo len otázkou času, kedy sa stane niečo takéto”, hovoril Lovejoy pre The Guardian. Dlhodobo vyzýva americkú vládu, aby prestala so zásahmi do prírody. Zdôrazňuje, že dve tretiny všetkých nových chorôb sa šíria zo zvierat na ľudí. 

„Nie je náhoda, že k nárastu chorôb prenášaných zvieratami došlo spolu so zvyšujúcim sa zásahom človeka do prírody a rýchlo sa meniacou klímou,“ napísala Nicole Gentile, zástupkyňa riaditeľa Public Lands at American Progress. „Strata biotopu a nadmerné využívanie voľne žijúcich živočíchov – spojené so zmenou podnebia – sú hnacími faktormi rozmachu chorôb,” dodáva odborníčka.

zdroj: change.org

Riešenie? Úcta k prírode

Aby sa znížilo riziko prenosu chorôb medzi druhmi, Lovejoy uviedol, že oddelenie divých zvierat od hospodárskych zvierat na trhoch, kde sa predávajú súčasne, by znížilo pravdepodobnosť prenášania vírusov.

Dodal, že pandémia koronavírusu nie je zo strany prírody aktom pomsty, ale skôr si za to môžeme sami. „Riešením je mať oveľa úctyhodnejší prístup k prírode, ktorý zahŕňa riešenie zmeny klímy a všetkého ostatného.”

Predpokladá sa, že koronavírus má pôvod na tradičnom “mokrom trhu” v čínskom Wu-chane. WHO sa dostala pod obrovský tlak na uvalenie zákazu podobných nelegálnych trhov s voľne žijúcimi zvieratami. 

Nie je však jednoduché, len tak zakázať podobný typ trhov. Pretože od financií na nich zarobených je závislých obrovské množstvo ľudí, ktorí by prišli o zdroj živobytia. Navyše je obrovské riziko a predpoklad, že by sa tieto trhy prevádzkovali naďalej, len na “čierno” a ich kontrola by bola ešte náročnejšia.

Je dôležité uvedomiť si, že každý z nás má zodpovednosť za svoje správanie, svoje rozhodnutia a svoj prístup k oblastiam ako je životné prostredie. Pomôcť životnému prostrediu sa snažíme aj my prostredníctvom projektu The Re:Boot Hub. Podporiť nás, našu planétu, životné prostredie, no zároveň získať kvalitné, dizajnové, kožené výrobky, môžete TU.