Rekordne vysokú teplotu 20,75 stupňov Celzia namerali na Antarktíde. Historicky prvýkrát sa prehupla cez hranicu 20 stupňov.

Rekord padol dvakrát v priebehu týždňa

Meranie sa uskutočnilo 9. februára na Seymour Island. Vykonali ho brazílski vedci. Bolo to druhýkrát počas jedného týždňa, čo bola nameraná v danej oblasti rekordná teplota.

6. februára sa podarilo argentínskym vedcom na výskumnej stanici Esperanza nachádzajúcej sa na severozápade Antarktídy teplotu 18,3 stupňov Celzia. Išlo o najvyššiu hodnotu pre danú oblasť od marca 2015.

Predchádzajúci teplotný rekord pre región Antarktídy bol nameraný na Signy Island v januári 1982 – 19,8 stupňov Celzia.

zdroj: newsweek.com

Hrozí katastrofický scenár

Oblasť Antarktídy a okolitých ostrovov sa za posledných 50 rokov oteplila priemerne o 3 stupne Celzia. 

„Nemôžeme to použiť na predvídanie klimatických zmien v budúcnosti. Je to údajový bod,” hovoril na margo nového teplotného rekordu brazílsky vedec Carlos Schaefer. „Je to jednoducho signál, že sa v tejto oblasti deje niečo iné.”

Teplotný rekord, ktorý padol v oblasti Antarktídy, je ďalším neklamným znakom dôsledkov globálneho otepľovania. Navyše, tento rok bol historicky najteplejší január v Antarktíde.

V regióne sa v podobe snehu a ľadu nachádza 70 percent svetovej vody. V prípade ďalšieho otepľovania v oblasti sa očakáva postupné roztápanie snehu a ľadu, čo bude mať za následok zvýšenie hladiny morí až o 50-60 metrov. Na náš svet to môže mať zničujúci efekt.

Aj preto je dôležité uvedomiť si, že každý z nás má zodpovednosť za svoje správanie, svoje rozhodnutia a svoj prístup k oblastiam ako je životné prostredie. Pomôcť životnému prostrediu sa snažíme aj my prostredníctvom projektu The Re:Boot Hub. Podporiť nás, našu planétu, životné prostredie, no zároveň získať kvalitné, dizajnové, kožené výrobky, môžete TU.