V súvislosti s aktuálnou pandémiou koronavírusu mnohí odborníci upozorňujú na úzke prepojenie jej vzniku s poškodzovaním životného prostredia.

Odlesňovanie v Amazónii potenciálnym spúšťačom ďalších pandémií

Brazílska vláda sa snaží používať koronavírus ako zámienku k zavádzaniu zákonov, ktoré by mohli viesť k zvýšenému obsadzovaniu pôvodných pozemkov a odlesňovaniu v Amazónii, tvrdia aktivisti a experti. Upozorňujú, že ďalšie narušenie životného prostredia môže viesť k novým pandémiám.

Kým kríza v Brazílii spôsobila zastavenie väčšiny priemyselných odvetví, vládne údaje naznačujú, že odlesňovanie v brazílskej Amazónii vzrástlo v marci o 30 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, pričom najnovšie údaje naznačujú, že tento trend pokračoval aj v apríli.

V tejto súvislosti vedci vydávajú opakované varovania, že ekologické narušenie môže zvýšiť pravdepodobnosť prenosu nových infekcií na ľudí – známych ako „zoonotické“ choroby. Covid-19 sa na človeka preniesol pravdepodobne z netopierov.

„Nové choroby súvisia so zmenami vo využívaní pôdy, ako je napríklad odlesňovanie,“ uviedol pre Mongabay Peter Daszak, prezident EcoHealth Alliance. Doktor Daszak bol hlavným autorom rozsiahlej štúdie podporovanej vládou USA, ktorá bola uverejnená v roku 2019 a ktorá uvádza, že vírusy HIV, Ebola a Zika sú „choroby príčinne spojené s využívaním pôdy“.

zdroj: latimes.com

Amazónia obzvlášť rizikovou oblasťou

Niektorí odborníci tvrdia, že oblasť Amazónie je obzvlášť vysoko rizikovým miestom pre vznik nových ohnísk.

„Tam, kde máte obrovskú zónu biodiverzity, Amazóniu, a máte v nej zasahujúcu ľudskú stopu, prostredníctvom urbanizácie, cestných sietí, odlesňovania, ťažobného priemyslu, ako je ťažba dreva, máte všetky ingrediencie pre receptúru na prienik vírusu,“ uvádza David Wolking z Kalifornskej univerzity pre investigatívnu odnož Greenpeace – Unearthed.

Na odlesňovanie sa často využívajú metódy vypaľovania, ktoré boli príčinou vlaňajších hrozivých požiarov v amazonskom pralese. Navyše tieto požiare môžu byť príčinou vzniku nových pandémií. 

Podľa niektorých vedcov obrovské požiare v Indonézii v roku 1998 súviseli s príchodom vírusu Nipah. Obrovské oblaky dymu donútili ovocné netopiere hľadať potravu inde a usadili sa na stromoch v malajských sadoch. Ošípané, ktoré jedia rovnaké ovocie, čoskoro ochoreli. Krátko na to ich nasledovali poľnohospodári.

Keď Amazónia zažila najhoršiu požiarnu sezónu za posledných desať rokov v roku 2019, viac ako tucet medzinárodných expertov sa zišlo s dôrazným varovaním.

„Brazílsky amazonský región, endemický pre mnohé prenosné alebo zoonotické choroby, môže po požiari spustiť selekciu na prežitie a zmeniť tak prostredie a správanie niektorých živočíšnych druhov,“ napísali. „Môže to byť rezervoár zoonotických baktérií, vírusov a parazitov,” dodávajú.

V Brazílii sa chystajú kompetentní prijať nový zákon, ktorý uľahčí nové invázie a pripraví pôdu pre ďalšie masívne odlesňovanie. Zneužiť na jeho prijatie sa chystajú súčasnú situáciu, hlasovať o prijatí zákona budú digitálnou formou. Prijať tak tento zákon proti prírode môžu bez obvyklej diskusie, pripomienok či kontroly, varujú environmentalisti.

Arogancia človeka k prírode a životnému prostrediu je neúnosná. Vlaňajšie požiare v Amazónii a súčasná pandémia koronavírusu sú vážnymi varovaniami. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, či toto konanie nevedie ľudstvo do záhuby. Je potrebné, aby každý aspoň trochu prispel k zlepšeniu kvality životného prostredia, napríklad prostredníctvom recyklácie. Náš projekt The Re:Boot Hub zbavuje prírodu zbytočného odpadu vo forme použitých kožených kopačiek a recykláciou z nich vyrábame kvalitné a pekné kožené výrobky. Ak si ich ponuku chcete pozrieť, nájdete ich TU.