Silné imunitné reakcie netopierov robia z ich vírusov pre ľudí obrovskú hrozbu.

Za všetkým stojí silná imunita netopierov

Štúdia kultivovaných netopierích buniek ukazuje, že ich silné imunitné reakcie, ktoré sú neustále aktivované tak, aby reagovali na vírusy, môžu viesť vírusy k väčšej virulencii. Zvýšená virulencia a infekčnosť spôsobujú zmätok v prípade, keď tieto vírusy zo zvierat infikujú ľudí.

Nie je náhoda, že niektoré z najhorších vírusových chorôb v posledných rokoch – SARS, MERS, Ebola a pravdepodobne aktuálny vírus 2019-nCoV – vznikli v netopieroch.

Nová štúdia Kalifornskej univerzity v Berkeley zistila, že prudká imunitná odpoveď netopierov na vírusy by mohla viesť vírusy k množeniu rýchlejšie, takže keď preskočia na cicavce s priemernými imunitnými systémami, ako sú napríklad ľudia, vírusy spôsobia smrtiaci chaos.

Netopiere majú silný imunitný systém a vírusová infekcia u nich vedie k rýchlej imunitnej reakcii, ktorá vírusy vylučuje z buniek. Aj keď to môže chrániť netopiere pred nakazením vysokou vírusovou záťažou, povzbudzuje tieto vírusy, aby sa rýchlejšie rozmnožovali v hostiteľovi skôr, ako sa prejaví obrana pred nimi.

To robí z netopierov jedinečný rezervoár rýchlo sa množiacich a vysoko prenosných vírusov. Zatiaľ čo netopiere môžu tolerovať vírusy, ako je napríklad nový koronavírus, keď sa tieto vírusy prenesú na zvieratá, ktoré nemajú imunitný systém s rýchlou reakciou, vírusy rýchlo premôžu svojich nových hostiteľov, čo vedie k vysokej miere úmrtnosti.

koronavírus test
zdroj: pexels.com

Narušenie biotopu netopierov predstavuje zvýšenú hrozbu

Zvýšené environmentálne hrozby pre netopiere zvyšujú hrozbu prenosu podobných nebezpečných vírusov na iné zvieratá či na ľudí. Narušenie biotopu netopiere stresuje a spôsobuje, že v slinách, moči a výkaloch vylučuje ešte viac vírusu. V praxi to znamená, že strata biotopu netopiera spôsobuje prenikanie vírusov netopierov na iné zvieratá či ľudí.

V porovnaní so zvieratami porovnateľnej veľkosti ako napríklad potkany sa netopiere dožívajú podstatne vyššieho veku. Potkany žijú v priemere dva-tri roky, netopiere sa dožívajú 20 až 40 rokov. Netopiere sú jediným lietajúcim cicavcom. Úroveň svojho metabolizmu za letu zvyšujú na dvojnásobok úrovne metabolizmu, ktorý dosahujú podobné hlodavce pri behu. Vedci spájajú práve tento mechanizmus so schopnosťou zbavovať sa škodlivých molekúl spôsobených zápalom. To vysvetľuje unikátne dlhú životnosť netopierov.

Vedci tvrdia, že veľa vírusov netopierov preskočí na človeka prostredníctvom zvieracieho sprostredkovateľa. SARS sa dostal k ľuďom prostredníctvom ázijskej cibetky; MERS cez ťavy; Ebola cez gorily a šimpanzy; Nipah cez ošípané; Hendra cez kone a Marburg cez africké zelené opice. Napriek tomu tieto vírusy zostávajú aj naďalej mimoriadne virulentné a smrtiace aj po poslednom skoku na človeka.

Súčasná pandémia koronavírusu je mementom pre ľudstvo, aby sa životné prostredie pre nich stalo niečím, na čom skutočne záleží. Niečím, o čo sa treba starať a nie ho postupne ničiť. Recyklácia je prostriedok, ktorý stavu životného prostredia môže pomôcť. Podpor projekt The Re:Boot Hub kúpou kvalitného recyklovaného koženého výrobku! Ich ponuku nájdeš TU.