Hrozivé a masívne požiare v Austrálii sú mementom pre nás všetkých. Klimatické zmeny sú tak výrazné, že by sme sa mali zamyslieť nad svojím prístupom k ochrane životného prostredia.

Austrália uviazla v klimatickej špirále

Austrália je chytená v klimatickej špirále. Za posledných niekoľko desaťročí vyprahnutá a bohatá krajina s 25 miliónmi obyvateľov pozdvihla svoju ekonomiku – tým, že predáva uhlie svetu. Vývoz potravín či minerálov do Ázie pomohol Austrálii dosiahnuť tri desaťročia takmer neúnavného rastu.

Austrália však teraz bojuje s podmienkami, ktoré jej spôsobili fosílne palivá, resp. ich využívanie a následné globálne otepľovanie. Kontinent bojuje s klimatickou katastrofou. 

V posledných troch mesiacoch požiare na juhovýchode Austrálie spálili milióny akrov, otrávili vzduch v Sydney a Melbourne a prinútili 4 000 turistov a obyvateľov v malom mestečku na Mallacoote, aby sa zhromaždili na pláži a boli evakuovaní námorníctvom. 

Kalifornia 2018. Amazónia 2019. Austrália 2020. Masívne požiare ničia v posledných rokoch svet. Životné prostredie nám posiela čoraz častejšie varovné signály, aby sme sa k nemu začali správať inak ako doteraz. Zodpovednejšie.

Nielen požiare, ale aj vymieranie koralov

Nezvratné klimatické zmeny majú za následok ničenie jedného z najvýznamnejších ekosystémov Zeme. Prírodného zázraku – Veľkého bariérového útesu. Od roku 2016 do roku 2018 vyhynula polovica všetkých koralov v útesoch v dôsledku vĺn oceánskych horúčav.

Riešenie je jasné. Správať sa zodpovednejšie voči životnému prostrediu. Splnenie tohto cieľa si vyžaduje revolúciu v globálnom energetickom systéme – a predovšetkým rýchle zastavenie spaľovania uhlia. Ale je tu rub mince. Austrália je druhým najväčším vývozcom uhoľnej energie na svete a predajom uhlia sa za posledných 27 rokov čiastočne vyhýbala recesii. Pýta si príroda daň za blahobyt ľudí v tejto krajine?
požiare v Austrálii

zdroj: nytimes.com

Zmenu si musia zvoliť ľudia

Prieskumy verejnej mienky síce naznačujú, že väčšina Austrálčanov sa obáva zmeny klímy, ale vláda tejto krajiny doteraz nebola schopná prevziať takmer žiadnu klimatickú politiku. Jedna z jej nedávnych politických kríz – vyradenie predsedu vlády Malcolma Turnbulla v lete 2018 – bola v skutočnosti vyvolaná pokusom Turnbulla schváliť návrh zákona o energii, ktorý zahŕňal klimatickú politiku. Jeho súčasný predseda vlády, Scott Morrison, pred niekoľkými rokmi v skutočnosti priniesol na pôdu parlamentu kus uhlia, pričom bránil tento priemysel. 

V skutočnosti je to bezprecedentné. Požiare tejto sezóny spálili v Austrálii viac ako 1 500 domov a zabili najmenej 23 ľudí, uviedol premiér Morrison. Zmena klímy pravdepodobne zintenzívnila prebiehajúcu epidémiu: Horúce a suchšie počasie spôsobuje častejšie požiare a zmena klímy zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu v suchej a teplej Austrálii. Minulý rok bol najteplejším a najsuchším rokom v krajine.

Austrália je pravdepodobne viac ako ktorýkoľvek iný bohatý národ na Zemi vystavený nebezpečenstvu zmeny klímy. Väčšinu 21. storočia strávila táto krajina v historickom suchu. Jej tropické oceány sú klimatickými zmenami ohrozené viac ako akýkoľvek iný bióm. Tunajšia populácia je zoskupená pozdĺž mierneho a tropického pobrežia, kde stúpajúce more ohrozuje veľké mestá. Austrálski občania môžu tieto riziká zvrátiť, no namiesto toho si volia lídrov s inými prioritami ako je životné prostredie.

Austrália bude aj naďalej horieť a jej koraly budú aj naďalej odumierať. Možno, že táto epizóda podnieti viac pro-uhlíkových členov austrálskeho parlamentu, aby pristúpili k určitej politike v oblasti klímy. Alebo možno premiér Morrison odvráti pozornosť od akejkoľvek súvislosti medzi katastrofou a zmenou podnebia, ako to urobil prezident Donald Trump, keď nevysvetliteľne obvinil kalifornské požiare z roku 2018 za zlyhanie štátu pri zalesňovaní lesných plôch. 

Austrália sa ocitla v klimatickej špirále. Hospodársky je silná vďaka vývozu uhlia. Práve spaľovanie uhlia však v konečnom dôsledku krajinu a jej obyvateľov ničí. 

Jedným z riešení klimatickej krízy a zhoršovania kvality životného prostredia je recyklácia. Preto sme sa rozhodli s naším projektom The Re:Boot Hub zvyšovať povedomie ľudí o klimatických zmenách a možnostiach zlepšovania kvality životného prostredia. Ponúkame recyklované výrobky z kvalitnej kože, ktoré spĺňajú prísne požiadavky na kvalitu aj dizajn. Pozrieť si našu ponuku môžete TU.