Rastliny, ktoré porušujú niektoré z “pravidiel” ekológie sa môžu najlepšie adaptovať na nezvyčajné podmienky, ktoré vznikajú v dôsledku klimatických zmien. Informujú o tom vedci z University of Queensland a Trinity College v Dubline.

Skorocel výborne zvláda klimatické zmeny

Dr. Annabel Smithová z University of Queensland a prefesorka Yvonne Buckleyová z tej istej univerzity, študovali, ako sa Skorocel kopijovitý stal jednou z najúspešnejšie “distribuovaných” rastlín na svete. „Skorocel, malá rastlinka pochádzajúca z Európy, sa po celom svete divoko šíri, potrebovali sme vedieť, prečo je tak neuveriteľne úspešná, dokonca aj v horúcom a suchom podnebí,” hovorila Dr. Smithová.

Porušovať pravidlá sa oplatí

Globálny tím 48 ekológov zriadil 53 monitorovacích miest v 21 rozličných krajinách. Označil tisíce jednotlivých rastlín. Sledoval úhyny rastlín, nové sadenice, počítal kvety a semená, pozrel sa na DNA, aby zistil, koľko rastlín sa v minulosti dostalo mimo Európy. To, čo objavili, bolo proti existujúcim zásadám  ekologickej vedy.

„Boli sme trochu šokovaní, keď sme zistili, že niektoré pravidlá ekológie sa na tento druh jednoducho nevzťahujú,” hovorila doktorka Smithová. „Jedna z teórií opisuje, ako je genetická diverzita alebo variácia génov zabudovaná do DNA ovplyvňovaná veľkosťou populácie. Malá populácia má tendenciu mať malú genetickú diverzitu, veľká populácia má väčšiu genetickú diverzitu.”

skorocel kopijovitý

zdroj: 123RF.com

„Viac genetickej diverzity znamená, že rastliny sa dokážu lepšie prispôsobiť environmentálnym zmenám. Zistili sme, že prostredie v ich pôvodnej oblasti určovalo úroveň genetickej diverzity. Ale v nových prostrediach sa tieto rastliny porušujúce pravidlá prispôsobovali lepšie ako väčšina ostatných.”

Porušovať pravidlá, v tomto prípade ekologické, sa určite oplatí. Skorocel sa úspešne šíri mimo svoju pôvodnú lokalitu do Austrálie, Severnej Ameriky, Japonska či do Južnej Afriky. Dokáže sa skvele adaptovať na zmeny prostredia vrátane klimatických zmien.

Výskumníci zistili, že skorocel mal aj v iných prostrediach vysokú genetickú diverzitu a vysokú adaptabilitu. 

Nemôžeme sa však spoliehať len na to, že sa dokážeme prispôsobiť zmenám klímy. Musíme im v čo najväčšej miere brániť. Snažiť sa o ochranu životného prostredia a dlhodobú udržateľnosť. To je dôvod, ktorý nás viedol k odštartovaniu projektu The Re:Boot Hub, ktorého zmyslom je recyklácia starých kožených kopačiek na kvalitné nové a funkčné kožené výrobky. Pripojiť ruku k dielu môžete aj vy! Pozrite si našu ponuku TU.