Stav životného prostredia, v tomto prípade konkrétne znečistené ovzdušie, môže súvisieť podľa talianskych vedcov so šírením pandémie koronavírusu.

Znečistené ovzdušie pomáha šíriť koronavírus rýchlejšie

Pandémia koronavírusu zasiahla svet ako blesk z jasného neba. Viac či menej ovplyvnila život každého z nás. K 30. marcu 2020 bolo viac ako 700 tisíc pozitívne testovaných po celom svete, najviac v USA – viac ako 140 tisíc. Počet úmrtí na celom svete je na úrovni cca. 34 tisíc.

Znečistené ovzdušie môže mať podľa talianskych vedcov vplyv na rýchle šírenie koronavírusu. Vyplýva to zo štúdie publikovanej talianskymi odborníkmi, o ktorej informoval The Economist. Vírus sa prenáša aj za pomoci prachových častíc, vyplýva zo štúdie.

zdroj: who.int

Industrializovaný sever Talianska najviac trpí

Taliansko je najviac postihnutou európskou krajinou. K 30. marcu 2020 sa koronavírusom nakazilo takmer 100 tisíc Talianov a v počte úmrtí sú Taliani na neslávnom prvom mieste – viac ako 10 tisíc.

Prečo sa koronavírus šíri omnoho rýchlejšie v severnom Taliansku než v iných častiach krajiny? Tím chemika Leonarda Settiho z univerzity v Bologni sa zameral konkrétne na industrializovanú Pádsku nížinu. Vyšší počet potvrdených prípadov na severe Talianska podľa odborníkov úzko súvisí s úrovňou znečistenia ovzdušia. Pevné prachové častice môžu na svojom povrchu prenášať koronavírus. V Pádskej nížine je týchto častíc viac než v iných oblastiach Talianska.

Vedci pri svojej štúdii vychádzali z predošlých výsledkov rôznych štúdií, ktoré dokazovali, že prachom sa prenášajú aj iné vírusy, ako napríklad chrípka či infekcia dýchacích ciest. Zvýšená koncentrácia prachových častíc v ovzduší zvyšuje náchylnosť k chorobám. Zníženie množstva pevných častíc v ovzduší pomôže spomaliť šírenie koronavírusu, uzatvára štúdia zverejnená v The Economist.

Aj preto je dôležité uvedomiť si, že každý z nás má zodpovednosť za svoje správanie, svoje rozhodnutia a svoj prístup k oblastiam ako je životné prostredie. Pomôcť životnému prostrediu sa snažíme aj my prostredníctvom projektu The Re:Boot Hub. Podporiť nás, našu planétu, životné prostredie, no zároveň získať kvalitné, dizajnové, kožené výrobky, môžete TU.