Najlepší futbalisti sveta precestujú ročne množstvo kilometrov. Hrávajú veľa duelov za svoj klub, cestujú aj na zápasy reprezentácie. To všetko má ale negatívny efekt na životné prostredie.

Elitní futbalisti patria k najväčším znečisťovateľom planéty

Dvadsiatka najlepších futbalistov sveta v roku 2019 prispela k emisii 500 ton skleníkových plynov. Odhaduje to štúdia, ktorú uskutočnil FootballPredictions.NET.

„Špičkoví hráči sú veľmi vážení svojimi fanúšikmi a idealizovaní pre svoje hrdinstvo na ihrisku. Ale ich časté lietanie po svete znamená, že sú medzi najväčšími znečisťovateľmi planéty Zem a urýchľujú klimatické zmeny,” uvádza sa v štúdii.

emisie CO2 - futbalisti

zdroj: indiatimes.com

FootballPredictions.NET navrhuje klubom, aby zaviedli kroky, ktoré povedú k zníženiu počtu súkromných letov. Emisie, ktoré pochádzajú z jedinej cesty lietadlom, môžu mať škodlivé účinky na životné prostredie. Ale desiatky letov v priebehu jedného kalendárneho roka dokazujú, že futbalisti majú oveľa väčší vplyv na zmenu podnebia tým, že produkujú uhlíkovú stopu oveľa výraznejšie ako priemerný človek.

Štúdia poukazuje tiež na to, že vedúce futbalové organizácie doteraz urobili len veľmi málo v boji proti zmene klímy. Forest Green, anglický futbalový klub, je na čele futbalového odboja proti klimatickým zmenám. Bol vymenovaný za najzelenší futbalový klub a môžeme ho radiť do kategórie Social responsibility.

Rovnako ako futbalisti, aj vy ste zodpovední za stav našej planéty, môžete ho ovplyvniť pozitívnym i negatívnym smerom. Je to vo vašich rukách. Ak chcete podporiť náš projekt The Re:Boot Hub, ktorý recyklovaním starých kožených kopačiek odbremení životné prostredie od zbytočného odpadu a po spracovaní vám ponúkame kvalitné kožené výrobky, ktorých ponuku nájdete TU.