Ďalší varovný signál, nad ktorým je potrebné sa zamyslieť.

Rast uhlíkových emisií najrýchlejší od roku 2011

Podľa najnovšej správy ropného gigantu BP svetové emisie uhlíka zaznamenali v uplynulom roku najrýchlejší rast od roku 2011. Extrémne teploty na celom svete viedli v posledných 12 mesiacoch k prudkému zrýchleniu dopytu po energii. S rastúcou spotrebou energie sa emisie skleníkových plynov spôsobené spaľovaním fosílnych palív, ktoré tvoria asi dve tretiny celkových emisií, v roku 2018 zvýšili o 2 %.

Zatiaľ čo globálna ekonomická aktivita minulý rok ochladla, rast dopytu po energii bol vyvolaný prudkým nárastom neobvykle teplých a chladných dní na celom svete, čo zase viedlo spotrebiteľov k tomu, aby spotrebovali viac energie na chladenie a kúrenie.

Niektoré časti severnej pologule boli minulú zimu zasiahnuté mrazivými frontami chladného počasia, aby v lete čelili rekordným teplotám, ktoré viedli k veľkým požiarom a suchu.
emisie uhlíka

zdroj: time.com

2,9-percentný nárast dopytu po energii v roku 2018, najrýchlejší od roku 2010, je obrovským úderom pre globálne úsilie o splnenie parížskej dohody o klíme podporovanej OSN s cieľom obmedziť globálne otepľovanie výrazným znížením emisií uhlíka do konca storočia.

Čína, India a USA predstavovali približne dve tretiny rastu dopytu po energii. V USA vzrástol dopyt o 3,5% – najrýchlejšia sadzba za 30 rokov po desaťročí poklesu.

Briti chcú do roku 2050 “nulové emisie”

Kým v roku 2018 došlo k ďalšiemu prudkému nárastu obnoviteľnej energie, ako je vietor a slnečné žiarenie, pokračujúci rast spotreby ropy, plynu a uhlia znamenal, že svetový energetický mix celkovo zostal „depresívne“ plochý, uviedol hlavný ekonomik spoločnosti BP Spencer Dale.

Britská vláda sa zaviazala emisie znížiť na “rovnú nulu” do roku 2050. Predpokladá to ukončenie vykurovania tradičnými plynovými kotlami, kúrenie ekologickejšou elektrinou a prechodom z benzínových či naftových automobilov na elektrické vozidlá, chôdzu a cyklistiku. Odporúčania tiež hovoria o znížení spotreby mäsa a mliečnych výrobkov, používaní recyklovaných produktov a obmedzení využívania leteckej dopravy.

Každý z nás by sa mal zamyslieť nad svojím prístupom k životnému prostrediu. Negatívne zmeny klímy, ktoré si ľudstvo spôsobuje svojím neuváženým konaním, sú z roka na rok viditeľnejšie. Náš projekt The Re:Boot Hub má za cieľ prostredníctvom predaja 100 % recyklovaných kvalitných kožených produktov tiež svojou troškou prispieť do mlyna. Pridaj sa a pomôž aj ty! Ponuku našich produktov nájdeš TU.