V severnej Indii vidieť Himaláje prvýkrát po troch dekádach. Ubudol totiž smog v dôsledku obmedzení súvisiacich s pandémiou koronavírusu.

Himaláje ukázali svoju krásu po 30 rokoch

Himaláje možno vidieť z určitých častí Indie prvýkrát po 30 rokoch. Ubudol totiž smog v dôsledku prísnych reštrikcií v súvislosti s koronavírusom. Obyvatelia z oblasti Punjabu v severnej Indii zverejnili zábery vrcholov Himaláji zo vzdialenosti asi 125 míľ.

India, ktorá má asi 1,4 bilióna obyvateľov, zažíva 21-dňový “lockdown”, teda absolútne uzavretie krajiny. Ulice sú prázdne, bez dopravných prostriedkov, fabriky sú zavreté. Ovzdušie sa vyčistilo a zrazu sa obyvatelia môžu kochať nádherným výhľadom na Himaláje.

zdroj: twitter.com

Konečne čistejší vzduch

Orgán zodpovedný za kontrolu znečistenia ovzdušia v Indii Central Pollution Control Board prišiel s vyhlásením, podľa ktorého “lockdown” viedol k signifikantnému zníženiu znečistenia ovzdušia a zlepšeniu kvality vzduchu. The India Today Data Intelligence Unit prináša informáciu, že index kvality ovzdušia v Indii sa zlepšil priemerne o 33 percent.

India zvyčajne prekonáva 5-násobok bezpečného limitu kvality ovzdušia stanoveného Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Podľa údajov WHO v Indii zomrelo v dôsledku znečisteného ovzdušia v roku 2012 až 1,5 milióna ľudí.

Všetko zlé je na niečo dobré. Vďaka koronavírusu si obyvatelia Indie môžu po rokoch užívať nielen nádherné výhľady na majestátne Himaláje, ale aj čistejší vzduch a zdravšie životné prostredie.

Krásny príklad, ktorý mnohým otvorí oči a pomôže uvedomiť si, že každý z nás má zodpovednosť za svoje správanie, svoje rozhodnutia a svoj prístup k oblastiam ako je životné prostredie. Pomôcť životnému prostrediu sa snažíme aj my prostredníctvom projektu The Re:Boot Hub. Podporiť nás, našu planétu prírodu, no zároveň získať kvalitné, dizajnové, kožené výrobky, môžete TU.