Tím vedcov prvýkrát pozoroval prítomnosť teplej vody v dôležitom bode pod ľadovcom v Antarktíde – alarmujúci objav, ktorý ukazuje na príčinu postupného topenia sa tejto ľadovej plochy a zároveň vyvoláva obavy o moria, ktorých hladiny po celom svete stúpajú.

Rekordne teplá voda v Antarktíde

„Teplé vody v tejto časti sveta, aj keď sa môžu zdať vzdialené, by nás mali varovať pred možnými hroznými zmenami planéty spôsobenými zmenou klímy,“ vysvetľuje David Holland, riaditeľ Laboratória dynamiky kvapalín v prostredí a Centra globálnej zmeny hladiny mora na Univerzite v New Yorku. „Ak tieto vody spôsobujú topenie ľadovcov v Antarktíde, výsledné zmeny hladiny morí by sa prejavili vo viac obývaných častiach sveta,” dodáva.
Antarktída

zdroj: newsweek.com

Zaznamenané teplé vody – viac ako dva stupne nad bodom mrazu – tečú pod ľadovcom Thwaites, ktorý je súčasťou ľadového hrebeňa Západnej Antarktídy. Samotný zánik ľadovca Thwaites by mal výrazný vplyv po celom svete.

Roztopenie ľadovca Thwaites zvýši hladinu svetového mora o meter

Niektorí vedci vidia Thwaites ako najzraniteľnejší a najvýznamnejší ľadovec na svete z hľadiska budúceho globálneho stúpania hladiny morí – jeho kolaps by zvýšil svetovú hladinu mora takmer o jeden meter, čo by znamenalo ohrozenie pre existujúce obývané oblasti.

Zatiaľ čo v poslednom desaťročí bola pozorovaná recesia ľadovca, príčiny tejto zmeny neboli doteraz definované.

Merania vedcov sa uskutočnili začiatkom januára, keď tím výskumníkov vytvoril prístupový otvor hlboký 600 metrov a široký 35 centimetrov a nasadil zariadenie na snímanie oceánov na meranie vôd pohybujúcich sa pod hladinou ľadovca. Toto zariadenie meria turbulenciu vody, ako aj ďalšie vlastnosti vrátane teploty. Výsledkom turbulencie je zmiešanie čerstvej vody z ľadovca a slanej vody z oceánu.

Zo sveta prichádza čoraz viac dôkazov a informácií o tom, ako sa zhoršuje životné prostredie. Je zodpovednosťou každého z nás, aby sme sa tomu snažili zabrániť. Recyklácia je jedným z prostriedkov, ktorý by tento proces mohol spomaliť či pomôcť zvrátiť. Podpor projekt The Re:Boot Hub kúpou kvalitného recyklovaného koženého výrobku! Ich ponuku nájdeš TU.