Očakáva sa, že návrat hromadnej cestovnej dopravy a priemyslu povedú k rýchlemu návratu k vysokej úrovni znečistenia.

Koronavírus znížil emisie uhlíka

Globálne opatrenia v boji proti koronavírusu viedli k „extrémnemu“ zníženiu denných emisií uhlíka, podľa novej analýzy medzinárodného tímu vedcov je však pravdepodobné, že tento jav nebude dlho trvať.

Štúdia, ktorú viedli akademici na University of East Anglia ukazuje, že globálne denné emisie klesli o 17 percent – alebo 17 miliónov ton oxidu uhličitého denne – v porovnaní s priemernými dennými hodnotami v roku 2019.

Najnovšie denné svetové emisie uhlíka boli v sledovanom období tak nízke, že podobné veci registrovali v roku 2006.

Hlavný dôvod, prečo vedci očakávajú návrat k vysokým úrovniam emisií uhlíka, je ten, že jeden z najväčších prispievateľov k emisiám je cestná doprava, ako sú napríklad cesty autom. Ich zredukovanie v rámci opatrení spôsobilo takmer polovicu úbytku emisií – 43%.

Emisie z priemyslu a výroby energie spolu tvoria ďalších 43 % nameraného poklesu.

Vedci tvrdia, že hoci letecká doprava je hospodárskym odvetvím, ktoré je najviac postihnuté blokádou, predstavuje iba 10% zníženie celkových emisií počas pandémie.

Znižovať emisie je nutné koncepčne, nielen z donútenia krízou

Opatrenia v súvislosti s pandémiou nám ukazujú, akým smerom ako ľudstvo by sme sa mali uberať, aby sme si viac chránili životné prostredie. A to nielen počas vynútených opatrení v boji s nákazou.

zdroj: welovecycling.com

Potrebná je systematická zmena, podpora využívania zelenej energie, elektronických automobilov, elektrobicyklov aj klasických bicyklov. Vlády jednotlivých krajín by mali podporovať pešiu dopravu, cyklodopravu, aby sme neboli ako ľudstvo závislí na fosílnych palivách.

Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Climate Change.

Krásny príklad, ktorý mnohým otvorí oči a pomôže uvedomiť si, že každý z nás má zodpovednosť za svoje správanie, svoje rozhodnutia a svoj prístup k oblastiam ako je životné prostredie. Pomôcť životnému prostrediu sa snažíme aj my prostredníctvom projektu The Re:Boot Hub. Podporiť nás, našu planétu prírodu, no zároveň získať kvalitné, dizajnové, kožené výrobky, môžete TU.