Takmer milión morských vtákov zomrelo za jeden rok počas „bezprecedentného“ hromadného úhynu spôsobeného obrovskou oblasťou nezvyčajne teplej vody, informujú odborníci.

Vyššie teploty vody znamená menej potravy

V období od mája 2015 do apríla 2016 bolo na plážach od centrálnej Kalifornie smerom na sever na Aljašku nájdených viac ako 60 000 mŕtvych vtákov druhu Alka tenkozobá, ktorá sa živí rybami

Vedci z Washingtonskej univerzity a US Geological Survey sa domnievajú, že dlhotrvajúce obdobie zvýšených teplôt vody pri tichomorskom pobreží prispelo k ich úmrtiam vplyvom neočakávaného zníženia dodávok potravy v oblasti.

Varovanie červenej vlajky, milión uhynutých morských vtákov

Vedci tvrdia, že celkový počet úmrtí sa pravdepodobne blíži k miliónu, pretože iba zlomok mŕtvych vtákov vyplavilo more na pobrežie a iba zlomok z toho sa našiel v oblastiach, ku ktorým majú ľudia prístup.

Podľa autorov štúdie je daný hromadný úhyn morských vtákov „varovaním červenej vlajky“ pre škodlivé účinky, ktoré môže mať otepľovanie oceánov na morský život.
uhynuté morské vtáctvo

zdroj: motherjones.com

Otepľovanie sa začalo koncom roka 2013 a zintenzívnilo sa v lete roku 2015 príchodom silného fenoménu s názvom El Niño. Táto tepelná vlna viedla k vytvoreniu 1 000 míľového úseku oceánu, kde sa teploty mora zvýšili o 3 až 6 ° C.

Otepľovanie spôsobilo obrovský pokles produkcie mikroskopických rias, ktoré živia celý rad zvierat, a viedlo k nárastu škodlivých rias pozdĺž západného pobrežia USA. Vyššie teploty zvyšujú metabolizmus dravých rýb v oblasti a zvyšujú konkurenciu v potravinovom reťazci.

Zistenia spomínaných odborníkov boli zverejnené v časopise Plos One.

Zo sveta prichádza čoraz viac dôkazov a informácií o tom, ako sa zhoršuje životné prostredie. Je zodpovednosťou každého z nás, aby sme sa tomu snažili zabrániť. Recyklácia je jedným z prostriedkov, ktorý by tento proces mohol spomaliť či pomôcť zvrátiť. Podpor projekt The Re:Boot Hub kúpou kvalitného recyklovaného koženého výrobku! Ich ponuku nájdeš TU.